کسب سه رتبه اول و دوم در جشنواره بین المللی تبیان

کسب سه رتبه اول و دوم در جشنواره بین المللی تبیان

اهمّیت پژوهش در مدارس

بچّه­ها در مدارس فقط برای درس خواندن وتست زدن آموزش می­بینند و قدرت استفاده از افکار و ایده­های سازنده از آن­­­ها به سبب کتاب­های معرفی شده گرفته می­شود. در واقع با این کار در مدارس بر روی محفوظات آن­ها بیشتر کار می­شود و توانایی حلّ مسأله به صورت ناخواسته از آن­ها صلب می­شود در صورتیکه انجام تحقیق و پژوهش­های آزمایشگاهی و عملی به آن­ها فرصت رشد و شکوفایی ایده­های جدید را می­دهد و در آن­ها انگیزه­ای برای حل مسأله بوجود می­آورد و به آن­ها آموزشی عملی و نه تنها تئوری در جهت مواجهه با مشکلات و سختی­های زندگی ارائه می­دهد و کمک می­کند تا در موقعیت­­های مختلف طرحی نو ابداع کرده و تلاشی در جهت مقابله و رفع آن انجام دهند و نه در جهت فرار از موقعیت بوجود آمده و علاوه بر این روحیه کار تیمی و مسئولیّت پذیری، نظم، اعتماد به نفس  و قدرت تحمل و صبر دانش­اموزان را بالا می­برد زیرا افرادی که در یک گروه قرار می­گیرند ممکن است از لحاظ سطح علمی و کاری یکسان نباشند و این دقیقاٌ شبیه جامعه­ای است که در آن زندگی می­کنیم و همه در آن در یک سطح نیستیم حتی امکان دارد از یکدیگر خوشمان نیاید ولی در کنار هم زندگی می­کنیم و همدیگر را تحمل می­کنیم انجام کار تیمی و پژوهش هم به همین شکل می­باشد ممکن است در یک گروه اعضا زیاد با هم خوب نباشند ولی یاد می­گیرند که چگونه برای رسیدن به هدفشان کنار هم بمانند و با هم تعامل کنند.

در دبیرستان مدبّران ما در چندین حوزه کار پژوهشی انجام می­دهیم( فیزیک، الکترونیک، برق، شیمی، نانو، زیست فناوری، زیست پزشکی، ژنتیک گیاهی، تغذیه و میکروبیولوژی و محیط زیست و گرایش­های جدید دیگر) روش کار به این صورت است که دانش­آموزان روش تحقیق علمی و اصولی آن مباحث و مطالبی که در دوره­های آکادمیک و دانشگاهی آموزش داده می­شود را یاد می­گیرند و صرفاً به این فکر نمی­کنند که تحقیق کردن چیزی است که در اینترنت بابتش فقط سرچ کنند و تحویل دهند. اساتید مربوطه پروپوزال نویسی، پایان­نامه نویسی، نحوه درست کردن بروشور و پاورپونت درست کردن را یادمی­گیرند و شروع به کار عملی در موضوع جدید و نویی که برای اوّلین بار در دنیا ارائه شده می­کنند.

آن­ها ابتدا مطالب را جمع­آوری می­کنند و وارد کار عملیاتی و آزمایشگاهی می­شوند و در نهایت روی آن طرح و ایده در حد آزمایشگاه مدرسه کار می­کنند و برای تکمیل کارها از دانشگاه­های معتبر( دانشگاه­هایی مثل دانشگاه تهران، شریف، تربیت مدرس و دانشگاه­های آزاد)   که می­توانند در این حوزه به ما کمک کنند زیر نظر معلمان استفاده می­شود و تأیید کار از اساتید علمی گرفته می­شود. و بچه­ها در جشنواره­های مختلف می­توانند با قدرت زیاد شرکت کنند و در کلاس یاد می­گیرند چگونه دفاع کنند و سؤالات داوران را جواب دهند و چگونه با هم، هم اندیشی داشته باشند و از شکست نترسند. ما در هر جشنواره­ای که شرکت می­کنیم می­گوییم یا برنده می­شویم یا چیزی را یاد می­گیریم پس هیچ وقت شکست نمی­خوریم.

شرکت در این جشنواره­ها تأثیر چشم­گیری بر روی افزایش اعتماد به نفس دانش­آموزان عزیز دارد زیرا از پروژه­ی ارائه شدۀ خود دفاع می­کنند و سهمیه انتخاب رشته اوّل دانشگاه برای آن­ها لحاظ می­شود و یک رزومه پژوهشی قوی برای کار و تحصیل آینده به دست می­آورند.

در سال گذشته مدرسه مدبّران در جشنواره« یک دنیا یک ایده » شرکت کرد و دانش­آموزان برای اعزام به ترکیه و چین انتخاب شدند.

در جشنواره­های داخلی منتخبین داخلی برای جشنواره­های خارجی انتخاب می­شوند که این جشنواره­های خارجی عموماً جشنواره­های بین­المللی هستند که از همۀ کشورها در آن شرکت می­کنند. جشنواره گیاهی در دانشگاه تهران برگزار شد و سهمیه دانشگاه تهران و رزومه­ای برای دانش­آموزان در آن جشنوراه لحاظ شد و موفق به کسب مقام شدند.

جشنواره بعدی، جشنواره سینا بود که در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات انجام شد ولی دانش­آموزان موفق به دریافت سهمیه دانشگاه شهید بهشتی و علوم تحقیقات با کسب رتبۀ اول و سوم شدند و آن­ها بدون کنکور می­توانند وارد این دانشگاه شوند و برای رتبۀ چهار تا ده هم حذف یک صفر از رتبۀ کنکور سراسری در نظر گرفته شد.

در کل پژوهش در کنار آموزش دلیلی برای افزایش انگیزه دانش­آموزان در جهت رسیدن به اهداف علمی می­باشد و خود دانش­آموزان نیز به این نکته اشاره کردند که انجام کارهای پژوهشی باعث افزایش علاقه به درس و تحصیل در آن­ها شده است.

 

با افتخار اعلام مي كنيم :

کسب سه رتبه اول کشوری در جشنواره بین المللی تبیان در دانشگاه شهید بهشتی  توسط دانش آموزان بارسایی

گروه نانوفناوری

نازنین تاجیک 
گلفام چهرازی
سارا مغاری
پریا ایلی
محدثه اسحاقی

گروه شیمی و تغذیه 

نگار معتکفی
ریحانه پاکیان
زهرا خادمی 
زهرا حاجی جلیلی  

گروه زیست فناوری

رعنا مروتی
پانیذ مهاجری
مهدیه مبشری
دنیا سعیدی
ترنم احمدی نژاد

جا داره تشكر كنيم از حمايت هاي بي نظير خانواده هاي عزيز كه اگر همراهي و حمايت شما اولياي بزرگوار نبود چنين نتيجه ايي رخ نمي داد
ممنونيم بهترين پدر و مادر هاي دنياheart

 

کسب رتبه های اول و دوم و سوم کشوری در مسابقات یک ایده یک دنیا

 

*رتبه اول کشوری (کشاورزی) و رتبه سوم کشوری (شیمی):  

آریانا تاج دین . زینب امامی . نیکی امامی . پارمیدا بردبار . صنم مفلح

*رتبه دوم کشوری (نانو):

سارا مغاری . پانیذ شقاقی . گلفام چهرازی . نازنین تاجیک . آتنا پیله وری

*رتبه دوم کشوری (عمران):

آتنا اکبری . ملیکا خالقی . مبینا یادگاری . حورا جهانگیری . رومینا چنگیزی

*رتبه دوم کشوری ( برق):

صبا لطفی . حانیه بهبهانی . هانیه زندی . زهرا تنباکوسازان . زینب حیدرپور

 

کسب ۷ مقام برتر کشوری در حوزه های شیمی،علوم زیستی،نانو،فنی مهندسی ،برق ، انرژی و داروسازی

 

 گروه سمینار مدبران

علوم زیستی رتبه 2  کشوری
ملیکا مهربان راد، فریال بخشی، مهساکاظمی، روژین انوری، سودا آزموده پرور .               

علوم زیستی رتبه 3  کشوری
زینب امامی،پارمیدار بردبار،نیکی امانی،صنم مفلح،آرینا تاج دین.           

فنی و مهندسی رتبه 3 کشوری
فریال نبی زاده،ستاره اصغری،زهره رباطی،صنم نیکخواه،سارا حاتمی.                     

انرژی تجدید پذیر  رتبه1 کشوری
مهدیه فلامرزی،تینا الهی،روژان سلطانی،فاطمه رضایی.

فنی و مهندسی  رتبه 1 کشوری 
آتنا اکبری،ملیکا خالقی فر،حورا جهانگیری،مبینا یادگاری،رومینا چنگیزی.


غرفه مدبران

نانو تکنولوژی رتبه 3 کشوری

مدیسا جوادی راد،مهشید نصیری،سونیا آقایی،نازنین شاهباز،سارینا دهقانپور.       

دارو سازی رتبه 2 کشوری

فاطیما ساری خانی،نرگس جلودارمقدم،سحر معقولی، ثنا یوسفی پور،ریحانه منتظری.

 

کنفرانس بین­ المللی مخابرات نوری غرب آسیا

 

دانشگاه شهیدبهشتی  7 ، 8 اردیبهشت 98

« کنفرانس بین­المللی مخابرات نوری غرب آسیا» با حضور اساتید برجسته و کارشناسان رشته برق و مخابرات از سراسر جهان توسط گروه مهندسان کشور عزیزمان با حضور دانش­آموزان مسلط به زبان انگلیسی برای اوّلین بار برگزار شد که شرکت در این کنفرانس برای دانش­آموزان پایه دهم و یازدهم رشته ریاضی آزاد بود.

این کنفرانس جهت آشنایی دانش­آموزان با رشته برق و مخابرات برگزار شد. مدیر برگزاری این همایش گفت:" امروزه یکی از نیازهای مبرم جوامع و صنایع در تمام کشورها مسأله برق و مخابرات است و از جمله دلایل اصلی توجه به مبحث برق و مخابرات، الکترونیکی شدن همه ابزارآلالت و امکان برقراری ارتباط در سراسر جهان با کوتاهترین فاصله زمانی ممکن می­باشد."

حضور دانش­آموزان از جمله دانش­آموزان پایه ده و یازده رشته ریاضی مدرسه مدبّران بارسا به عنوان اوّلین و تنها دانش­آموزان شرکت­کننده در این کنفرانس­ها به دلیل افزایش سرعت و پیشرفت تکنولوژی از اهمّیت زیادی برخوردار بود. یکی از دلایل اصلی برگزاری این همایش نیز حضور فعالانه­ی این عزیزان جهت افزایش انرژی و توان بیشتر ارایه دهنگان ذکر شده بود.

با توّجه به اینکه این روزها شاهد برگزاری کنفرانس­هایی در زمینه­های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و ... در سطح جهان و من جمله کشور عزیزمان ایرن هستیم که در اغلب این کنفرانس­ها حضور اساتید مربوطه از سراسر دنیا به چشم می­خورد ولی نکته­ای که کمتر به آن پرداخته شده و کمتر دیده می­شود حضور فعالانه دانش­آموزان در برگزاری این کنفرانس­های علمی و پژوهشی می­باشد که این مهم از جانب مدرسه مدّبران بارسا برای شکوفایی استعداد نخبگان این مرز و بوم به خوبی طی دو روز انجام گرفت. توجّه این بچه­ها به مسائل ذکر شده در کنفرانس و سؤالات حاکی از این توجّه از جانب این دانش­­آموزان آن هم به زبان انگلیسی از اساتید اعزامی خارج از کشور از دلایل عنوان شده به عنوان افزایش انرژی و بهبود کیفیت کنفرانس برگزار شده اعلام گردید.

در روز آخر از دانش­آموزان خواسته شد که از آموخته­های خود در این دو روز 15 دقیقه صحبت و ارائه­ای داشته باشند که دانش­آموزان ذکر شده ارائه­ای فوق­العاده به زبان انگلیسی داشتند و در پایان گواهی­نامۀ علمی معتبر و بین­المللی به آن­ها اعطا گردید.